mandag, 26.01. 2015 08:00, Trine Lise Settgast og Fynn Rosenberg (zejt-ung@fla.de)

Vores skole: Jes Kruse-Skolen

Se videoen i bunden af artiklen, hvor Paula, Lotta, Fynn og Jesper viser rundt på Jes Kruse-Skolen.

Se videoen i bunden af artiklen, hvor Paula, Lotta, Fynn og Jesper viser rundt på Jes Kruse-Skolen.

Vores skole

Jes Kruse-Skolen blev bygget i 1949 og blev opkaldt i 1951 efter Egernførderen Jes Kruse. Skolen har 300 elever, 28 lærer og 11 servicemedarbejdere. På skolen bliver der undervist fra 1.-10. årgang, og der findes 2 hjælpeklasser.

Harmonisk stemning

Det bedste ved Jes Kruse-Skolen er den behaglige og harmoniske stemning, og det gode forhold mellem elever og lærere. Vi holder sammen, respekterer og tolererer hinanden. Har man problemer eller spørgsmål kan man regne med, at man får hjælp.

Ud over det bliver der tilbudt heldagsskole, hvilket indeholder mange forskellige aktiviteter, som fx spanskundervisning for de større og musikundervisning for de små elever.

Lille idrætshal

Det værste er idrætshallen, der er alt for lille. Når fx et valgfag idrætshold med ca. 30 elever har undervisning i hallen, er der næsten ikke nok plads til at dyrke idrætsgrene med meget løb.

Elevrådet er elevernes stemme

Skolen har et elevråd på 26 medlemmer, der holder møde en gang om måneden. Elevrådet repræsenterer elevernes mening, interesser og ønsker, står for den årlige skolefest, er med til at planlægge årsmødet og hjælper med skoleinterne projekter som fx planlægningen af den nye store skolegård, der er i gang lige nu.

Artiklen forsætter under billedet

Artiklen forsætter under billedet

Skole med musik og sport

Der findes mange særlige ting på skolen. Skolen har sin egen musikskole, der omfatter en musikalsk legestue, et store- og lillekor, tre blokfløjtehold, et guitarhold og et skoleband. Engang om året giver musikskolen et sommerkoncert.

Skolen er ikke kun en musikalsk, men også en sportslig skole. Der er intern volleybold-stævne en gang om året, ligesom en atletikdag og motionsdagen. Skolen deltager også ved fodboldstævner og boldstævner både i Danmark og andre steder i Sydslesvig.

Danske traditioner

Det der gør vores skole dansk, er dyrkelsen af danske traditioner. Hver uge bliver der holdt morgensang, hvor eleverne fra 1.-9. årgang mødes i skolens nye aula, synger traditionelle danske sange sammen og bliver informeret om, hvad der sker den kommende uge.

Der findes arrangementer som vores juleklippedag, hvor skolen bliver pyntet til juletiden, og hvor juletræet bliver sæt op. Også luciaoptoget, der bliver organiseret af storekor, er meget populær.

- Vores skole er et sted, hvor sammenhold og tradition smelter sammen.

Resümee

Unsere Schule: Jes Kruse-Skolen

Laut den Schülern der Jes Kruse-Skolen ist das Beste an der Schule die behagliche harmonische Atmosphäre. Alle respektieren und tolerieren einander.

Dafür ist die Turnhalle viel zu klein für all die Schüler, die gerne Sport machen. An der Jes Kruse-Skolen ist Sport nämlich ein wichtiges Thema. Sie haben interne Volleyballturniere, Athletiktage und Fitnesstage.

Til forældre

Abonnér på Zejt-ung

Vil du gerne læse Zejt-ung hver dag? Så køb et abonnement på Flensborg Avis. Med et abonnement kan du både læse Zejt-ung i avisen og på hjemmesiden. Og ekstra meget sport i Flensborg Avis.

Læs mere

Følg Zejt-ung

Følg os på Instagram, Snapchat og Facebook!

Vil du vide hvad Zejt-ung og junior-reporterne går og laver? Så kan du få et kig ind i livet på redaktionen ved at følge os på Instagram, Snapchat og Facebook.

Bliv Reporter

Vil du være reporter hos Zejt-ung?

Hvis du er mellem 10 og 15 år og har mod på at skrive, så er det lige noget for dig. Spørg dine forældre om lov og send os en tekst om, hvorfor det netop skal være dig.

Tilmeld

Zejt Food

Få zeje opskrifter og mere...

Her kan du finde denne måneds opskrift, testet af Zejt-ung's junior-food-team.

Vis opskrifter